Orta oyunu kiralama


Orta oyunu eski bir Türk eğlencesidir. Osmanlı devrinde, oyuncuların yazılı bir metine bağlı kalmadan, seyirciye bir öğüt veya ders vermek maksadıyla oynadıkları oyunun adıdır. Kına gecelerinde, nişanlarda, düğünlerde, okul etkinliklerinde orta oyunu kiralama fikrinin konuklarınızın çok hoşuna gideceğine eminiz.

Orta oyununun isminin nereden geldiği hakkında üç tahmin vardır: Bunlardan birincisi, yeniçeri ortalarına bağlı oyun takımlarıdır. İkincisi Japonya ve Portekiz'den gelen Yahudiler "Auto" ismi verilen taklit, kukla ve hokkabazlık gibi oyunları, ülkemizde yaptılar ve auto ismi zamanla orta adını aldı. Üçüncü olarak da İtalyanların Commedia dell'arte'ı adlı "Arte oyunu", zamanla, orta oyunu şeklini aldı. Bizim için orta oyunu en basit anlatımıyla; karagöz oyunun sahnede oynanan, belli karakter ve bölümlerle ortaya konan bir tiyatrodur. Bu oyunun karakterleri, bölümler, dekorları, metinleri vb. özellikleri tamamen bize özgü bir oyun olduğunu göstermektedir. Bu oyun seyircilerin yuvarlak bir şekilde oyunun etrafında toplandıklarından ve yuvarlak, yüksek bir sahnede oynanmasından dolayı “Orta Oyunu” olarak adlandırılmıştır. Orta oyunu kiralama hizmetimiz hakkında ilgi almak ve orta oyunu fiyatlarını öğrenmek için firmamızla görüşebilirsiniz.

Fiyat ve Teklif Al

  Neden Kirala 360

   

  Kiralık orta oyunu


  Orta oyunun oynandığı yuvarlak sahneye meydan ya da palanga adı verilmektedir. Orta oyununda yazılı bir metin yoktur. Oyuncuların doğaçlamalarıyla oynanır. Modern tiyatrodan ayrılan en önemli yönü sahne ile seyirciler birbirlerine çok yakındır. Kiralık orta oyununda konu olarak günlük sıradan olaylar işlenir. Ancak bunun yanında; masallar, efsaneler, halk hikayeleri de oynanabilir. Oyundan önce konu seyirciye anlatılır. Bu oyunda güldürü ve taklitler ağırlıktadır.
  Orta oyun kiralamada ana oyuncular Pişekar ve Kavuklu’dur. Bunun yanında çok sayıda karakter de sahneye çıkmaktadır. Kiralık orta oyununda Karagöz’de de olduğu gibi usta-çırak ilişkisinde oyuncular vardır. Oyuncular kendilerine has yörenin kıyafetlerini giyer. Kiralık orta oyununda dekor az da olsa vardır. Özellikle dükkan ve yeni dünya denilen paravanlar birçok amaçla kiralık orta oyununda kullanılır.
  Orta oyunu kiralamada oyunun dört farklı bölümü bulunmaktadır. Öndeyiş (giriş), bölümünde Pişekar sahneye müzik eşliğinde çıkar ve oynanacak oyunu sunar. Sunuştan sonra bir kenarda Kavuklu’nun sahneye çıkmasını bekler. Kiralık orta oyununun ikinci bölümü, söyleşme (muhavere) de, Kavuklu sahneye çıkar ve Pişekar ile bir muhabbete başlarlar. Aslında bu konuşma, asıl oyuna bir hazırlık konuşmasıdır. Üçüncü bölüm fasıldır. Bu bölümde asıl gösteri yapılır. Diğer karakterler de bu bölümde oyuna katılır. Pişekar ile Kavuklu arasındaki atışmalara, diğer oyuncular da eşlik eder. Kiralık orta oyununun bitiş bölümünde ana tipler olan Pişekar ile Kavuklu konuşmalarını bir sonuca bağlar. Oynanan oyundan seyircilerin ders çıkarması istenir. Her iki oyuncunun klasik olan sözleriyle oyun biter. Orta oyun kiralama ile özel günleriniz için oyuncular kiralayabilir, konuklarınızı eğlendirebilirsiniz.

  Orta oyunu fiyatları


  Pişekar, oyunun baş karakterlerindendir. Sahneye ilk çıkan karakterdir, oyunun yönlendiricisidir. Pişekar’ın elinde şakşak denilen bir sopa bulunur. Birbirine vurarak ses çıkartarak oyunu yönlendirir. Pişekar, Hacivat’ın karakterini oynayandır. Kavuklu, oyunun diğer ana karakteridir. Karagöz’ün orta oyunundaki karşılığıdır. Okumamış, iyi niyetli, herkese inanan, nerede nasıl davranmasını bilmeyen, deli dolu bir tiptir. Zenne, erkek oyuncuların oynadığı kadın karakteridir.
  Uygun orta oyunu fiyatları ile geleneksel organizasyonlar düzenleyebilir, Türk kültürünü özel günlerinizde de yaşatabilirsiniz. Modern etkinliklerden daha farklı bir gece yaşatmak istiyorsanız, orta oyunu fiyatları için bizimle görüşebilirsiniz. Sıra dışı bir konsept isteyenler için, orta oyunu fiyatlarımız oldukça uygundur. Cazip orta oyunu fiyatları ile kiraladığınız orta oyununu herkes çok sevecek, bu oyun onlara geleneksel bir gece yaşatacaktır.

  Özet
  product image
  Ürün Puanı
  1star1star1star1star1star
  Kullanıcı Puanı
  4.5 based on 27 votes
  Marka
  Kirala360
  Ürün İsmi
  Orta oyunu
  Fiyat
  TRY 900
  Stok Durumu
  Available in Stock

  5 thoughts on “Orta oyunu kiralama”

  1. ekip kaç kişiden oluşuyor..?saatlik mi tarife mi..?ekibin ulaşımı nasıl oluyor..?ekibi haftalık fiyatınız ne olur..?nakit fiyatta indirim olur mu..?

  2. oyuncular tiyatrocu mu ..? deneyimliler mi ..? gösteri ne kadar sürecek ..? 3 saat talep edebilir miyiz..? fiyat ne olur..?

  3. oyuncular deneyimli ..? gösterilerini önceden gelip görebilir miyiz ..? ne kadar süre program ..? kostümler de ek ücrete girer mi ..? 5 günlük kiralama fiyatı nedir .. ?

  4. oyun ne kadar sürer ..? 2 kişi mi gelecek ..? saatlik kiralama yapılırmı ..? fiyat nedir acaba, deneyimli mi oyuncular ..?

  5. çekim için kiralayabilir miyiz ..? ne kadar sürede gelebilir ooyuncular, 5 saatlik çekime katılabilirler mi, fiyat ne olur, kostümler eresimdeki gibi mi ..?

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp Telefon